Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

DARY OD CZYTELNIKÓW

Utworzono dnia 15.03.2019

Na zdjęciu część książek podarowanych nam przez czytelników. Można już znaleźć je na bibliotecznych półkach.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

czytaj dalej na temat: DARY OD CZYTELNIKÓW

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - UCZNIOWIE Z WARLUBIA

Utworzono dnia 04.03.2019

28 lutego naszą placówkę odwiedziły dzieci z Warlubia. Uczniowie wzięli udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych historii biblioteki i książki (obejrzeli prezentację PowerPoint, która przybliżyła te zagadnienia). Uczestnicy zajęć poznali także jak działa komputerowa obsługa wypożyczalni i czym są worki edukacyjne. Cieszymy się ze spotkania i liczymy na kolejne wizyty. Do zobaczenia w bibliotece!

czytaj dalej na temat: ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - UCZNIOWIE Z WARLUBIA

SPOTKANIE DKK - "KŁOPOT Z HENRYM, PROBLEM Z ZOE"

Utworzono dnia 01.03.2019

W czwartek 21 lutego klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o książce "Kłopot z Henrym, problem z Zoe". To obyczajowa powieść o miłości, która przychodzi w nieodpowiednim momencie. Kolejne spotkanie już w pierwszy dzień wiosny!

czytaj dalej na temat: SPOTKANIE DKK - "KŁOPOT Z HENRYM, PROBLEM Z ZOE"

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - 20.02.2019

Utworzono dnia 26.02.2019

 

Pani Julita Derzewska z klasą IIa przybyli 20 lutego do Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem, gdzie uczniowie zapoznali się z warsztatem pracy bibliotekarza. Uczestnicy zajęć poznali proces wypożyczania książek z użyciem nowych technologii (komputera, skanera, kodów kreskowych, plastikowych kart czytelniczych). Nie zabrakło także tabletów i aplikacji "Quiver", dzięki której prace plastyczne dzieci zostały wprawione w ruch.  Kilkoro uczniów zadeklarowało, że zapiszą się dobiblioteki i będą wypożyczać i czytać książki. Trzymamy za słowo i do zobaczenia w bibliotece.

czytaj dalej na temat: ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE - 20.02.2019

Szkolenia komputerowe!!!

Utworzono dnia 10.01.2019

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? To przykładowe tematy bezpłatnych szkoleń, z których mogą skorzystać mieszkańcy Nowego. Do tej pory wzięły w nich udział 42 osoby. Czekamy na Państwa zgłoszenia. Szkolenia organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Nowem oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowem. Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest ponad 60 tematów w następujących obszarach:

  • praca i rozwój zawodowy (jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);
  • relacje z bliskimi (jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);
  • edukacja (jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);
  • odpoczynek i hobby (jak znaleźć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);
  • zdrowie (jak zapisać się przez internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);
  • finanse (jak przez internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);
  • religia i potrzeby duchowe (jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą internetu, jak korzystać ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);
  • sprawy codzienne (w jaki sposób rozliczyć PIT przez internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);
  • zaangażowanie obywatelskie (skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Biblioteka oraz Szkoła Podstawowa nr 2 polecają je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego, mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby zaoszczędzić pieniądze. A także osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy tym, które dotychczas nie korzystały z sieci (dla tych ostatnich przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Nowe dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń koordynuje Małgorzata Steinborn. Chętne osoby proszę o kontakt telefoniczny: 601-320-254. Umówimy się wtedy na spotkanie, podczas którego przedstawię dokładnie tematykę szkoleń i ustalimy, które z nich będzie rzeczywiście najbardziej potrzebne - wyjaśnia Małgorzata Steinborn.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminów szkoleń (będą zależne m.in. od tego, w jakim tempie będą zbierać się grupy szkoleniowe). Poprowadzi je trenerka Małgorzata Jopek oraz trener Janusz Nowak.

Szkolenia odbędą się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowem lub w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowem. W ramach „e-Mocnych” do gminy trafiły 2 tablety, laptop oraz specjalistyczna mysz dla osób z niepełnosprawnością. Wartość sprzętu to 5835,12. 

Więcej informacji na temat szkoleń:

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowem – Pan Janusz Nowak; tel. 52-33-27-081 (w godzinach 9:00-17:00).

http://e-mocni.org.pl

http://fb.com/emocniPL

czytaj dalej na temat: Szkolenia komputerowe!!!

SPOTKANIE DKK - "SPADEK"

Utworzono dnia 29.11.2018

W poniedziałek 26 listopada członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki wzięli udział w warsztatach dotyczących współczesnej literatury norweskiej. Spotkanie poprowadziła tłumaczka języka norweskiego oraz literaturoznawczyni Pani Karolina Drozdowska. Dyskusja toczyła się wokół powieści Vigdis Hjorth "Spadek". Dzięki Pani Karolinie uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji o norweskiej literaturze oraz o tym, jak jest odbierana przez tamtejsze społeczeństwo. Powieść "Spadek"  wywołała sporo kontrowersji i zróżnicowanych ocen zarówno w  Norwegii, jak i w naszym gronieZa możliwość przeprowadzania warsztatów dziękujemy Instytutowi Książki i Pani Lucynie Partyce z WiMBP w Bydgoszczy.

 

czytaj dalej na temat: SPOTKANIE DKK - "SPADEK"
DZISIAJ UPŁYWA TERMIN ODDANIA KSIĄŻEK WYPOŻYCZONYCH W DNIU 

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 73

W poprzednim tygodniu: 66

W tym miesiącu: 146

W poprzednim miesiącu: 304

Wszystkich: 11194