Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia Nowego piórem Wojciecha Kościńskiego

 

Historia Nowego piórem Wojciecha Kościńskiego

W połowie grudnia ukazała się publikacja Wojciecha Kościńskiego pod tytułem „Nowe nad Wisłą dziennikarskim piórem 1875-1939r.”    Jak pisze we wstępie dr Krzysztof Korda:   Wojciech Kościński w swojej książce opisuje przeszłość Nowego z lat 1875–1939,  dziennikarskim piórem – jak zaznaczył w tytule. Autor rozpoczyna historię właściwie od 1772 roku, w którym to miasto w wyniku I rozbioru Polski znalazło się pod zaborem pruskim i pozostało w nim przez 148 lat. Przez ten długi czas duch polski w Nowem nie tylko nie zamarł, ale się rozwijał. Zasługa to polskich organizacji, a zwłaszcza ludzi, którzy te organizacje tworzyli. Byli to działacze realizujący pracę organiczną, pracę u podstaw. Autor przywołuje z prasy wiele nazwisk postaci związanych z Ziemią Nowską, których potomkowie do dzisiaj żyją na tym terenie. Tym ciekawsza okaże się praca, kiedy trafi do ich rąk. Autor z kronikarską pasją przywołuje wiele lokalnych wydarzeń wpisujących się w historię Polski pod zaborami czy szerzej w historię Europy XIX i XX wieku: w kwestii dotyczącej działalności Hakaty czy w temacie strajku szkolnego z lat 1906–1907, który wybuchł w obronie nauczania religii w języku polskim po jego usunięciu ze szkół. Strajkowano na niemal całym Pomorzu i, co pokazał autor, także w Nowem. Dzięki działalności polskich organizacji, w dniu 25 stycznia 1920 roku Nowe powróciło do Polski. Rozpoczął się nowy etap życia nadal wielokulturowego miasta.  W drugiej części książki autor opisuje dzieje miasta do wybuchu II wojny światowej.

Ciekawy jest pryzmat, przez który opisana jest historia Nowego. Tym pryzmatem a w zasadzie lustrem historii są gazetowe szpalty pomorskich gazet. To z nich autor pełnymi garściami zaczerpnął wiedzę o życiu i działalności naszych przodków.  Z ulotnych skrawków notatek prasowych  ułożył opowieść o życiu społecznym, administracyjnym i gospodarczym miasta.

Książka Wojciecha Kościńskiego jest elementem obchodów  100 rocznicy  powrotu Nowego do Macierzy. Już niebawem książka będzie dostępna do wypożyczenia.

 

DZISIAJ UPŁYWA TERMIN ODDANIA KSIĄŻEK WYPOŻYCZONYCH W DNIU 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 59

W poprzednim tygodniu: 63

W tym miesiącu: 301

W poprzednim miesiącu: 298

Wszystkich: 27049